Mesélj a gyermekednek!
2023.03.06.Jó, ha az esti mese olvasása szokássá válik. A gyermekek nagyon hamar megszokják ezeket a meghitt együttléteket, igénylik a közös időt és a szülő megnyugtató hangját, jelenlétét elalvás előtt. A meséknek pedig önmagukban is komoly előnyeik vannak!
A meseolvasás előnyei
Ahhoz, hogy a mesék valóban kifejtsék pozitív hatásukat, érdemes mindig az adott korosztálynak megfelelő hosszúságú és támájú mesét választani. Óvodás korú gyermekek esetében a mesélés legyen rövid, gazdagon illusztrált, egyszerű nyelvezettel, sok ismétléssel és kevésbé bonyolult történéssel. Ez segíti a gyermeket abban, hogy megértse a történetet, az ismétlések az ismerősség érzetét keltik. Ezáltal megnyugtatják őt, a sok kép pedig a figyelem fenntartását könnyíti. Hosszabb, vagy bonyolultabb meséket általában a kisiskolás korosztály tud végighallgatni úgy, hogy figyelme nem kalandozik el és megérti a mese mondanivalóját, üzenetét.
Mi mindenben segít a meseolvasás?
- A mese az ősbizalom élményét erősíti meg, azt, hogy a világ jó. Ez az érzés pedig szükséges ahhoz, hogy könnyebben el tudjuk viselni a nehézségeket és kudarcokat.
- A mese olyan belső hitet és önbizalmat alapoz meg, mely segít abban, hogy a látszólag leküzdhetetlen akadállyal is szembe nézzünk és kétségbeesés helyett a megoldást keressük.
- A mese hozzájárul egy olyan értékrend kialakításához és megszilárdításához, melyben a tisztelet, szeretet, hűség fontos értékek.
- A mese élénkíti a gyermekek képzeletét, hozzájárul kreativitásuk és fantáziájuk fejlődéséhez.
- A mese hozzájárul a szókincs bővüléséhez és javítja a verbális kifejezőkészséget.
- A mese jótékony hatással van a gyermekek figyelmi működésére. Mivel ezek a történetek érdekesek, a gyermek kíváncsi a történet befejezésére, ezért megtanul egyre hosszabb ideig figyelni. Ezt a képességét pedig kamatoztatni tudja majd az iskolai életben, a tanulásban.
- A meseolvasás egy olyan közös élményt jelent, melynek során a szülő és a gyermek is lelassulhat, ellazulhat egy hosszú nap után. Az ilyenkor szokásos összebújás a testkontaktus és az együtt töltött idő által megerősíti a gyermekben a szülő iránti bizalmat, szeretetet és azt a hitet, hogy ő is fontos a szülőnek.
- A mese először feszültséget teremt, majd ezt fel is oldja. A gyermekek pedig a szereplőkkel való azonosulás során megélik ezt a növekvő, majd csökkenő feszültséget, mely a hétköznapok során felgyűlt stressz leredukálásában is segíti őket.
- A mese javítja az empátiás készséget és hozzájárul a szociális kompetenciák, az alkalmazkodó képesség, valamint a decentráció fejlődéséhez. (decentrció: más nézőpontjából látni a történéseket)